Tisková zpráva

V rámci Dne Evropy bude diskuze o ochraně menšin v Evropě a Romech v ČR

 

Iniciativa Globea pořádá v rámci oslav Dne Evropy v Praze 9. května 2000 od 13 do 17 hodin na Magistrátu hl. m. Prahy veřejnou panelovou debatu, při které budou odborníci a politici diskutovat o postavení menšin, právním zabezpečení jejich identity, o Rámcové úmluvě o ochraně národnostních menšin (v ČR platí od roku 1998), o otázkách xenofobie a dalších tématech. Účastníci diskusního panelu se budou zabývat také otázkou integrace Romů a nezbytnými předpoklady k jejich úspěšnému zařazení do společnosti.

"Z diskusních příspěvků vyplývá, že jediným východiskem je vedle vhodné integrační politiky vlády i multikulturní přístup celé společnosti. Změny v přístupu k menšinám jsou pochopitelně zapotřebí i v České republice, zejména v otázce integrace Romů. Nejdůležitější kroky účastníci spatřují v přeměně dosavadního systému vzdělávání, které neumožňuje Romům dostat se z přetrvávajícího sociálního propadu. Jedním z klíčových úkolů týkající se tuzemských Romů je i zlepšení jejich postavení na pracovním trhu a v bytové politice," uvedla mluvčí iniciativy Globea Laura Laubeová.

V diskusi vystoupí mnoho zajímavých řečníků, např. velvyslanec a vedoucí delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrián, kanadský velvyslanec Ronald Halpin, zástupci úřadu vlády, mezinárodních organizací, zahraničních univerzit a tuzemských menšinových organizací. Mezi hosty budou i představitelé romských organizací Ondřej Giňa, Karel Holomek a další. Zástupci vládní Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity pohovoří o vládní koncepci integrace Romů.

 

Dr. Laura Laubeová
HOST/Výchova k toleranci
Kettnerova 2052
155 00 Praha 5
tel/fax: (4202) 651 44 42
e-mail: laubeova@iol.cz

 

Zpět na Tiskové zprávy